top of page
Search

Fast vs. Slow Fashion aneb nový trend

Updated: Apr 7, 2022

O módním průmyslu se mluví jako druhém nejšpinavějším odvětví na světě (hned po tom ropném). Ať je to pravda nebo ne, jeho negativní dopady na člověka i přírodu jsou jisté. Naše touha po něm však v současné konzumní společnosti přerostla do šílenství, které se nejlépe projeví v období slev…


FAST FASHION NEBOLI RYCHLÁ MÓDA

Fast Fashion je pojem používaný pro označení módního oblečení, které je vyrobeno doslova rychlostí blesku (řetězec Zara to už v roce 1990 stihl za pouhých čtrnáct dnů). Základem je nízká prodejní cena, a tedy i nízké náklady na výrobu. Ty v sobě skrývají nízké platy zaměstnanců, které jsou často nižší než zákonem stanovené minimální mzdy, horší materiál a práci na černo v tzv. sweatshopech. Problémem, se kterým se navíc oděvní průmysl potýká je i obrovská nadprodukce, kdy celosvětově zůstane ve skladech ležet až 10 % neprodaného zboží (cca 10 miliard kusů oděvů).Není tomu tak dávno, co oděvní domy pouštěly do světa pouze dvě kolekce oděvů ročně. S přesunem výroby do Asie a zrychlením celé výroby si však dnešní oděvní řetězce mohou dovolit uvádět na trh nové zboží každý týden! My, jako zákazníci, tak vždy objevíme něco nového.


Oděvní značky se dnes starají pouze o předvýrobní design a povýrobní marketing. To, co se děje mezi tím leží v rukou externího dodavatele, který v zemích třetího světa vybere toho nejvýhodnějšího výrobce oblečení. Vysoká konkurence mezi nimi je však nutí, vzít jakoukoli zakázku, a to i pod cenou. Majitelé továren pak zakázku na oděv redistribuují do tzv. sweatshopů neboli na černo fungujících šicích dílen, ve kterých pracují imigranti, lidé z nižších kast nebo děti. Tento nepřehledný systém tak oděvním firmám nedovoluje zjistit, kde bylo jejich zboží skutečně vyrobeno a o transparentních informacích tak nemůže být vůbec řeč.


Myšlenka Slow Fashion přichází jako reakce na nadvýrobu a možnost zodpovědného nákupního chování. Nejedná se tedy o opak Fast Fashion, ale kompletní změnu myšlení. Je možné ji definovat jako promyšlený nákup kvalitního oblečení, o kterém víme, kde a za jakých podmínek bylo vyrobeno a že je recyklovatelné. Transparentnost a dostupnost informací jsou na prvním místě. Způsob, jak takového šatníku docílit nabízí například Capsule Wardrobe neboli základy šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, mám vždy co na sebe.


Zdroj:https://www.slowfemme.com/magazine/fast-vs-slow-fashion-aneb-novy-trend-instagramu

8 views0 comments
bottom of page